Rosacea

Ok:
Mindkét nemet egyformán érinti, általában 40-60 éves kor között fordul elő. Nőknél kissé gyakoribb, férfiakban viszont súlyosabb formában jelentkezik.

Oka ismeretlen. Jellemző vonása az arc bőrereinek fokozott tágulékonysága, mely végső soron az erek „bénulásához”, értágulatok (teleangiectasiák) megjelenéséhez vezet. Megjelenésével bizonyos betegségek, állapotok is összefüggésbe hozhatók, ilyenek például a gyomor-bélrendszer betegségei – a gyomorsavtermelés zavarai, epehólyag-gyulladás, idült székrekedés. Okozhatják hormonális tényezők, úgymint a petefészek betegségei, vagy a változókor hormonális folyamatai. Magasvérnyomás-betegségben is gyakoribb. Természetesen bizonyos érzelmi állapotok az arc kipirulásával járnak, az izgalom, stressz is arcpírral jár, ez azonban normális állapot. Rosaceára hajlamos betegeken a tüneteket tömény szeszes ital fogyasztása, fűszeres ételek, feketekávé vagy az arcot érő szélsőséges hideg- és meleghatás, napégés is kiválthatja. Bizonyos esetekben az arc faggyúmirigy-nyílásai körül élősködő Demodex folliculorum nevű atka jelenléte mutatható ki, mely az arc bőrén kiütéssel, gyulladással járó reakciót vált ki.
Tünet:
Nagyon gyakori jelenség; az orron, az orcákon, az állon és a szemek körül a bőr kivörösödik, égő érzés kíséretében gyulladt lesz. Később értágulatok, gyulladt, gennyet tartalmazó csomók keletkeznek a faggyúmirigyek környékén, az arcon, nyakon.

Kezdetben az arc kipirulása rövid ideig, szinte rohamszerűen jelentkezik. Az orron, orcákon, álltájon, esetleg szemhéjak bőrén szimmetrikusan megjelenő 2-4 mm-es piros foltok (rosacea erythematosa) a későbbiekben összefolynak, maradandó értágulatok keletkeznek (rosacea teleangiectatica). Előbbiek az I-es stádiumú rosacea tünetei. Ezt követi a faggyúmirigyek környékének gyulladása (rosacea papulopustulosa), a II. stádium az, amikor az arcon piros, gyulladt, tömött csomók keletkeznek. Később, a III. stádiumban ezek a csomók összefolynak, csoportokban helyezkednek el, a faggyúmirigyek burjánzásnak indulnak. Férfiaknál a faggyúmirigyek és az orr kötőszövetének túltengésével járó, karfiolszerű ún. rhinophyma alakulhat ki, mely kívülről megnöveli és eltorzítja az orrot.

Az arc bőre ég, különösen a napsugárzás és a hideg okoz kellemetlen égő érzést. Olykor ráterjedhet a szem kötőhártyájára, szaruhártyára.
Megelőzés:
A kipirulásra hajlamos arcbőr ápolására számos kozmetikum, krém kapható, melyek amellett, hogy ápolják az arcbőrt, megelőzik az erek kitágulásával járó rohamok kialakulását. Az ilyen bőrtípussal kerülni kell a napozást, szoláriumozást, szaunázást, alkoholfogyasztást. Fontos az egészséges táplálkozás, rendszeres étkezés, és a fűszeres ételek kerülése is.
Kezelés:
Kórlefolyása igen változatos. Jellemző, hogy a tünetek kezdetben néhány órán-napon keresztül állnak fenn. Előfordul, hogy a betegség megáll ebben az első stádiumban. A gyulladásos tünetek gyógyulása után heg nem marad.

Az esetek kb. felében szemészeti panaszok is megfigyelhetők. Gyakori a szemhéjak, a kötőhártya gyulladása, melyek fényérzékenységgel járnak. Azonban a szem mélyebb rétegeibe is terjedhet. Előfordul, hogy enyhe bőrpanaszok mellett súlyos szemészeti eltérések állnak fenn, és fordítva.

Kezelésében jó hatásúak a helyileg alkalmazott ichtyolos, kénes rázókeverékek, antibiotikum tartalmú oldatok. Az ún. szteroid tartalmú krémek, bár nagyon hatékonyak, mégsem javasoltak rosaceában, ugyanis a betegséget csak tünetileg kezelik. Használatuk abbahagyásakor a betegség kiújul. Tartós szteroidos kezelés pedig az arc bőrén súlyos kozmetikai problémával járó maradandó mellékhatásokat okozhat – sőt, a rosaceához hasonló tüneteket láthatunk tartós szteroid használat után, néha belsőleg alkalmazott szteroid kezelés után is.

Az arcbőr gyulladását csökkentik a demodex atka ellenes oldatok.

Az arcbőr értágulatai lézeres kezeléssel eltüntethetők, a lézeres kezelésre alkalmasabbak az őszi-téli hónapok.

Súlyos, gennyes tünetek esetén tartósan, akár hetekig, hónapokig adnak kis mennyiségben bizonyos antibiotikumokat (doxycyclin, metronidazol). Hasonlóan alkalmazzák előrehaladott rosaceában a szájon át adott retinsav-származékokat (isotretinoin). Jó hatású a csomók szénsav-havas vagy folyékony nitrogénes fagyasztása.

A különösen férfiak orrán megfigyelhető faggyúmirigyek és kötőszövet-túlburjánzással járó rhinophyma sebészileg kezelhető.

Nagyon fontos a rosaceát kiváltó vagy a tüneteket rontó háttérbetegségek kezelése. Leggyakrabban gyomorpanaszok, bélbetegségek tehetők felelőssé. Ezek gyógyulása után a rosacea teljesen tünetmentessé válhat. A provokáló tényezőket kerülni kell (pl. alkohol, kávé, napsugárzás).

Nyitvatartás

  • Hétfő-Péntek: 8.00-17.30
  • Szombat: 8.00-12.30
  • 5540 Szarvas, Eötvös u. 44.

Akciók

gyongypatika

Ügyelet

Május 2-8-ig Borostyán Gyógyszertár
Május 9-15-ig Gránátalma Gyógyszertár
Május 16-22-ig Szirony Gyógyszertár
Május 23-29-ig Pingvin Gyógyszertár

Tovább >>>