Melanoma

Ok:
Előfordulása az utóbbi évtizedben ugrásszerűen megnőtt. Elsősorban a felnőtt lakosságot érintő megbetegedés nagyon ritka serdülőkor előtt. A statisztikai adatok szerint leggyakrabban a 40 és 50 év közötti életkorban jelentkezik. A legtöbb európai országban csaknem kétszer annyi nő betegszik meg, mint férfi, de az Egyesült Államokban és Ausztráliában a két nem érintettségi aránya nagyjából azonos. A leggyakoribb előfordulási helye nőkön a lábszár és az arc, míg férfiakon elsősorban a törzs, leggyakrabban a hát. Mindkét nemben a 65 év feletti korosztálynál az arc a legjellemzőbb kiindulási terület.

A melanoma gyakrabban fordul elő világos hajú és bőrű, azaz I-es bőrtípusba tartozó egyéneken, különösen, ha fokozott napsugárzás éri őket. Az ártalmas ultraibolya sugaraknak és a leégésnek egyértelműen köze van a melanociták kóros elfajulásához. A genetikai tényezők szerepe nem egyértelmű, de a népesség egy bizonyos csoportjánál nagyobb a melanoma kockázata. Ezen egyének bőrén már gyermekkortól nagyszámú és különböző formájú festékes anyajegy figyelhető meg. Klinikailag főleg a felső testfélen, a vörösesbarnától sötétbarnáig többféle színű pigmentfolt látható. A növedékek felszíne egyenetlen, szélükön szabálytalan, számuk száznál is több lehet.

Tünet:
A bőr festéktermelő sejtjeiből, a melanocitákból kiinduló rák. A melanoma az ép, a leggyakrabban napfénynek kitett bőrön jelentkező új, kis festékes növedékként kezdődhet, de az esetek csaknem felében már fennálló festékes anyajegyekből indul ki. A többi bőrráktól eltérően a melanoma gyorsan áttéteket ad a test távoli részébe, ahol tovább növekszik, és roncsolja a szöveteket.
Megelőzés:
A fentebb leírt atípusos (dysplasiás) anyajegyeket mutató egyének felvilágosítása és rendszeres ellenőrzése félévente, évente javasolt. A bőrgyógyászati vizsgálat során a gyanús elváltozás kiszűrhető, és idejében eltávolítható. Alapszabály, hogy a gyakori sérülésnek kitett anyajegyeket lehetőség szerint el kell távolítani. A bőrrákok – így a melanoma – nagy része a túlzott napozás következménye. A fényvédelem 15-20 faktoros krémek használatával biztosítható, ezenkívül tudatosítani kell a lakosságban az erőteljes napozási szokások káros következményeit. A napfény ugyan pozitívan befolyásolja hangulatunkat, elengedhetetlen néhány anyagcser-folyamathoz, de jótékony hatásának eléréséhez nem feltétlenül szükséges napoznunk. A D-vitamin szintéziséhez a hétköznapjaink során a szabadban eltöltött néhány perc már elégendő, depressziós hangulatunkon pedig már a fény látványa is javít. A bőrgyógyászati daganatok felismerésében előny, hogy az elváltozások a szemünk előtt vannak, nem pedig elzártan a test mélyén. Kellő ismerettel és odafigyeléssel lehetőségünk van a korai felismerésre és beavatkozásra, amely a minél tökéletesebb gyógyulás előfeltétele.
Kezelés:
Minél felületesebb a melanoma, annál nagyobb a gyógyulás esélye. Ha viszont mélyen behatolt a bőrbe, valószínűbb, hogy áttétet adott a nyirok- és vérereken át, és néhány hónapon vagy éven belül halált okoz. A melanoma három stádiumát különböztetik meg. Az I-es stádiumban nincsenek áttétek, a nyirokcsomók normálisak, ekkor a gyógyulás esélye kedvező. A II-es stádiumban a környéki nyirokcsomókban is vannak rákos sejtek. A III. stádiumban a test távoli részén is képződtek áttétek. A betegség lefolyása nagyon változó, úgy tűnik, nagyban függ a szervezet immunvédekezésétől. Egyes betegek a melanoma áttétei dacára jó egészségben élhetnek évekig.

A gyanús elváltozást teljes egészében el kell távolítani. A bőrrák helyi kezelésére kenőcsöket (pl. fluorouracil) nem szabad használni, mert a gyógyult hám alatt daganatterjedést okozhatnak. Tilos mindenféle házi szerrel, szemölcsirtóval való ecsetelés, maratás!

Az egyedüli megoldás és a további következmények megelőzésének módja a korrekt, biztonsági udvarral történő sebészeti eltávolítás, amit természetesen szövettani feldolgozás követ. Csak ennek birtokában lehet a további kezelésről és az ellenőrzések gyakoriságáról dönteni. A melanoma súlyosságának megítélésében szerepet játszik a szövettani metszetben mért daganat vastagsága, és az, hogy a rosszindulatú sejtek a bőr mely rétegét érintik. Szükség esetén a környéki nyirokcsomók eltávolítására is sor kerülhet. Ha a melanoma nem adott áttételt, a gyógyulási arány csaknem száz százalékos. Ha azonban valakinek már volt melanomája, fennáll az újabb daganat kialakulásának veszélye. E betegek bőrét ezért rendszeresen ellenőrizni kell.

Nyitvatartás

  • Hétfő-Péntek: 8.00-17.30
  • Szombat: 8.00-12.30
  • 5540 Szarvas, Eötvös u. 44.

Akciók

gyongypatika

Ügyelet

Május 2-8-ig Borostyán Gyógyszertár
Május 9-15-ig Gránátalma Gyógyszertár
Május 16-22-ig Szirony Gyógyszertár
Május 23-29-ig Pingvin Gyógyszertár

Tovább >>>