Akne- pattanásos bőr

Ok:

A bőrünkben a szőrtüszők kivezető nyílása mellett – főként az arcon, a hallójáratban a mellkason, háton, és a karok külső felszínén – elhelyezkedő faggyúmirigyek által termelt faggyút az a szőrszál segíti a bőrfelszínre, amelyet a faggyú hivatott kenni. A faggyúmirigyek fokozott faggyútermelés mellett könnyen eltömődhetnek.

Kamaszkorban a fiúknál a herékben, a lányoknál a petefészekben és a mellékvesékben termelődő androgén hormonok hatására megnő a mirigyek aktivitása, növekszik a faggyútermelés, mely a zsíros bőrűeknél eleve nagyobb, ezért ők hajlamosabbak az aknéra. Emellett a bőr fokozott elszarusodása a nyílás elzárásával elősegíti a mitesszerképződést. Magát a gyulladást és gennyedést a bőrfelszínről a duzzadt mirigybe jutott baktériumok – főként a természetes bőrflórában élő Propionibacterium aknes -, esetleg sarjadzó gombák okozzák.

A napfényre, kozmetikumokra vegyszerekre adott allergiás válaszreakció is okozhat pattanásokat. A piszkos városi levegő kedvez az akné megjelenésének. Nincs rá bizonyíték viszont, hogy bizonyos ételek kihoznák a pattanásokat, ha csak nem valami ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó.

A hajlam genetikai meghatározottságára utal, hogy a pattanások előfordulásában jellegzetes etnikai különbségek fedezhetők fel, öröklődési menete nagy valószínűséggel domináns. Mindkét szülő betegsége esetén az akne kialakulásának esélye a gyermekben 50%.
Tünet:
Akne vagy mitesszer, – közönséges nevén pattanás – akkor jön létre, ha a bőrben található faggyúmirigyek kivezető nyílása valamiért eltömődik, és sajnos rendszerint be is gyullad. A pattanásos bőr általában serdülőkorban több tényező – hormonális változások, veleszületett hajlam és környezeti hatások – együttes hatására alakul ki.
Megelőzés:
Az aknét nem nagyon lehet megelőzni, legfeljebb az elfertőződését és hegesedését, amihez legjobb minél előbb kezelésbe venni. A mitesszerek nem a mosdatlanság büntetései. A túlzott tisztálkodás a faggyútermelés fokozásával, a dörzsölés pedig a gyulladás elterjesztésével inkább ront az állapoton. Napi kétszeri arcmosás valamely bőrbarát, lehetőleg illatszermentes, nem allergizáló, bőrközeli, 5,5-ös pH-jú tisztítószerrel elegendő. A lúgos szappan kerülendő. A haj lehetőleg ne lógjon az arcba, védjük az arcbőrt a túlzott napsütéstől.

A kitágult szőrtüsző-nyílásokat időnként ki kell tisztítani, de általában nem tanácsos a pattanást otthon kinyomni. Házilag inkább csak a fekete közepűeket, és mindig a bőr tisztítása és gőzölése után nyomjuk ki. Utána alkoholos fertőtlenítő, pórusösszehúzó hatású oldattal töröljük le a bőrfelületet. Jól alkalmazhatók a faggyúmirigy-működést szabályzó, pórusösszehúzó gyógykozmetikumok is. A műveletet elég egy hónapban egyszer végezni, még inkább szakemberrel elvégeztetni, nehogy a pórusok túlságosan kitáguljanak. A pattanásos bőrre lehetőleg ne használjunk kozmetikumot, csak a gyógykozmetikumok kivételek. Arcápoláshoz vizes alapú, fényvédő krémeket használjunk, amelyek nem tömik el a pórusokat. A fényvédelem a pattanás pigmentálódásának megelőzésére szolgál.
Kezelés:
A legenyhébb esetben elegendőek lehetnek a házi kezelésben is használt helyileg alkalmazott szerek: a szaruréteg túltengésének ellensúlyozására hámlasztó készítményeket, szárító pasztát, rázófolyadékot tehetünk a pattanásokra, általában éjszakára. Az erősen hámlasztó készítmények, a bőr természetes fényvédelmét biztosító szaruréteg vékonyításával a fényérzékenység fokozódását idézhetik elő. Az A-vitamin származékait tartalmazó krémek kifejezetten fényérzékenyítő hatásúak, ezért fontos, hogy kizárólag éjszakára kenjük föl őket. Kamaszkorban jó eredményeket lehet elérni a többnyire recept nélkül kapható, külsőleg alkalmazandó szerekkel.

A helyi kezelés mellé gyógyszeres terápia is társulhat. Sokszor elegendő az A-vitamin származék vagy benzoylperoxid magában vagy baktérium ellenes szerekkel (antibiotikummal) kombinálva. Ezek a mirigykivezető nyílásokat szűkítik, és gátolják a baktériumok szaporodását. Receptre kapható antibiotikum tartalmú krémeket is felírhat az orvos. Ezek nem kaphatók recept nélkül. A kozmetikus által végzett szakszerű arctisztítással együtt a helyi kezelések nagyon jó eredményeket adhatnak.

A belsőleges terápiára 3, csak receptre kapható gyógyszercsoport szolgál: antibiotikumok, hormonok és a retinoidok. A retinoid kezelés kivételével helyi szerekkel együtt alkalmazzák őket.

Az antibiotikumok csökkentik a baktériumok számát, csökkentik a gyulladásos reakciót.

A férfi típusú hormonok hatásának ellensúlyozására női típusú hormonok, ösztrogén-, valamint antiandrogén-tartalmú fogamzásgátlót adagolása is szóba jöhet, azoknál, akik amúgy is szednének fogamzásgátlót. A kúra általában 18 hónapig tart, mellé helyi kezelés is társul. Csak nőknél alkalmazható.

A retinoid hatóanyagok természetes A-vitamin származékok, amelyek kis mennyiségben a vérben is kimutathatók. Gyógyszerként adagolva jelentősen csökkentik a baktériumszámot, a mirigyek faggyútermelését, a gyulladást és a mitesszerek kialakulását is. Szedése szigorú orvosi felügyeletet igényel, előtte, a kúra alatt és utána vérvizsgálattal kell kiszűrni az esetleges nem kívánatos mellékhatásokat. A kezelés mellett fogamzásgátlót is kell alkalmazni, terhességet nem lehet vállalni.

További értékes hatóanyagok a kozmetikai kezelés során: a bőrnyugtató hatású azulén, tápláló borágó- és jojobaolaj, hidratáló hialuronsav és epigran.

A hegeken, indokolt esetben bőrgyógyász-kozmetológus vagy plasztikai sebész segíthet. A bőr felső rétegének ledörzsölésével (dermabrasio), valamint lézeres kezeléssel lehet a hegeket szépíteni, eltüntetni. Csak megbízható és tapasztalt orvostól várhatjuk a megfelelő kezelést.

Nyitvatartás

  • Hétfő-Péntek: 8.00-17.30
  • Szombat: 8.00-12.30
  • 5540 Szarvas, Eötvös u. 44.

Akciók

gyongypatika

Ügyelet

Május 2-8-ig Borostyán Gyógyszertár
Május 9-15-ig Gránátalma Gyógyszertár
Május 16-22-ig Szirony Gyógyszertár
Május 23-29-ig Pingvin Gyógyszertár

Tovább >>>